ППЗІІФ "Тернопіль - Логістік"

ППЗІІФ "Тернопіль - Логістік"





Дії при ДТП


Позначання місця дорожньо-транспортної пригоди. 

       
Транспортний засіб, що перевозить небезпечні вантажі комплектується не менш, як двома конусами із світловідбивною поверхнею, миготливими ліхтарями жовтого кольору з автономним живленням або знаками аварійної зупинки, що відповідають стандарту. Знаки аварійної зупинки, конуси чи миготливі ліхтарі жовтого кольору встановлюються не ближче ніж за 50 метрів попереду та позаду транспортного засобу .


Дії на місці пригоди.
        У випадку аварії під час перевезення небезпечних вантажів члени екіпажу транспорт­ного засобу повинні вжити наступних заходів безпеки:

включити гальмівну систему, вимкнути двигун і відключити акумуляторну бата­рею за допомогою головного перемикача акумуляторної батареї, коли це може бути застосовано;
триматися на відстані від джерел загоряння (зокрема, не курити і не включати будь-яке електрообладнання);
повідомити про подію у відповідні аварійно-рятувальні служби, надати їм якомога більш детальну інформацію про аварію і речовини, що перевозяться;
надіти аварійний жилет і встановити попереджувальні знаки з власної опорою;
помістити транспортні документи в місце, легкодоступне для прибулих співробіт­ників аварійних служб;
не наступати на небезпечні вантажі, що розлилися (розсипалися), і не допускати контакту з ними, а також, залишаючись з навітряного боку, не вдихати гази, дим, пил і пари;
в тих випадках, коли це доцільно і безпечно, використовувати вогнегасники для гасіння невеликих джерел загоряння в шинах, гальмівній системі і двигуні;
члени екіпажу транспортного засобу не повинні вживати ніяких заходів у разі по­жежі у вантажних відділеннях;
в тих випадках, коли це доцільно і безпечно, використовувати наявне на борту об­ладнання для запобігання витоків у водойми або каналізаційну систему, і для ло­калізації розливів (розсипань) речовин;
віддалитися від місця аварії або надзвичайної ситуації, рекомендувати іншим особам не наближатися до місця аварії та слідувати інструкціям співробітників аварійно-рятувальних служб;
зняти і видалити безпечним чином весь забруднений одяг та використовуване за­бруднене захисне обладнання.

     Якщо при перевезенні виникає аварійна ситуація і дозволяє обстановка, члени екіпажу повинні повідомити про подію у відповідний компетентний орган. По можливості в ць­ому повідомленні повинна міститися наступна інформація:

      Особа, яка повідомляє про подію не повинна перша переривати телефонну розмову, так як представнику компетентного органу може знадобитися додаткова інформація.
Надання першої медичної допомоги

        Надання першої медичної допомоги при аваріях з небезпечними вантажами дещо відрізняється від надання такої допомоги при звичайних дорожньо-транспортних  пригодах.  Це  обумовлено  безпосереднім  впливом небезпечних вантажів на організм чоловіка. Заходи надання першої  медичної допомоги, в разі контакту з небезпечною речовиною, наводяться у письмових інструкціях на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

Небезпечні вантажі представляють небезпеку при:

       - вдиханні;
       - ковтанні;
        - попаданні на шкіру;
       - попаданні в очі.

       Небезпечні вантажі при безпосередньому впливі на тіло людини можуть визивати отруєння, опіки, хімічні опіки, обмороження. Крім цього, при горінні та вибухах можливі опіки, осколкові поранення, травми, контузії, отруєння газоподібними продуктами.
      Необхідно пам'ятати, що завдання полягає не в якнайшвидшому
відправленні постраждалого будь-яким транспортом у лікарню, а, насамперед, у наданні йому першої медичної допомоги на місці будь-яким способом бригади швидкої допомоги!

Загальні положення

 
В разі аварії необхідно:
звільнити потерпілих з-під уламків.
відвести (винести) з осередку ураження в безпечне місце з навітряного боку.
негайно видалити забруднений небезпечними речовинами одяг.
забезпечити свіже повітря, спокій, тепло, чистий одяг.
при попаданні в очі небезпечних речовин промивати їх великою кількістю води протягом 15 хвилин.
при попаданні небезпечних речовин на шкіру, промивати великою кількістю води з милом, уникати дуже гарячої води та сильного тертя.
при симптомах, що очевидно свідчать про проковтування, вдихання або попадан­ня в очі або на шкіру небезпечних речовин, необхідна медична допомога.
особи, які надихались димом, що утворився при пожежі, повинні мінімум 48 го­дин піддаватися лікарському спостереженню.

При витягненні потерпілого із транспортного засобу або при його переміщенні не можна смикати пораненого, або намагатися тягти його, схопивши за одяг або окремі частини тіла. Зручніше для особи, що рятує, та найбільш безболісно для потерпілого це притулити його спиною до своїх грудей. Підвівши свої руки під пахи потерпілого та захопивши ними передпліччя неушкодженої руки потерпілого або зчепивши кисті своїх рук на його грудях, по можливості повільно, без поштовхів, витягати його із транспорт­ного засобу або з небезпечної зони.

Укладаючи потерпілого для надання першої медичної допомоги, треба пам'ятати:
       - якщо потерпілий перебуває у свідомості, треба допомогти йому прийняти таке по­ложення, у якому він, насамперед, може самостійно дихати і менше відчувати біль.
       - якщо потерпілий у несвідомому стані, найбільш доцільно його положення на боці з напівзігнутою однією ногою для опори.
Положення пораненого на спині в несвідомому стані небезпечно, тому що вхід у гор­тань може бути закритий коренем язику, а вміст шлунка у разі блювоти, що почалася, може потрапити у верхні дихальні шляхи, чим викликати рефлекторну зупинку дихан­ня. У випадку, якщо положення на боці для пораненого з якихось причин є незручним, можна залишити його лежати на спині, з низьким положенням голови. Але при цьому потрібно повернути голову злегка в бік. Попередньо необхідно видалити з ротової по­рожнини залишки блювотних мас, кров, землю, залишки зубів і т.д. бинтом або хуст­кою, намотаною на палець. Між зубами вставити розпірку з носової хустки або бинта, згорнутих тугим джгутом.
Основне правило при наданні допомоги у випадку гострого отруєння отруйними речовинами: незалежно від тяжкості отруєння і стану потерпілого негайно доставити його до лікаря.
Необхідно пам'ятати, що дія багатьох хімічних речовин проявляється не відразу, а лише після закінчення деякого часу. Навіть якщо заходи першої допомоги виявилися досить ефективними і симптоми отруєння зникли, це зовсім не означає, що здоров'ю потерпілого не загрожує небезпека. Тільки після ретельного медичного огляду, викона­ного кваліфікованими фахівцями, а в деяких випадках і спеціального обстеження, мож­на робити будь-які медичні висновки. Самолікування в разі отруєнь хімічними речови­нами неприпустимо.
Основні принципи надання першої допомоги при гострих отруєннях:
Припинення надходження отрути в організм (винести потерпілого із зони отруєн­ня, видалити отруту з шкіри або зі слизових оболонок, зняти забруднений одяг);
Відновлення порушених функцій організму і підтримання життя (штучне дихан­ня, масаж серця);
Виведення отрути з організму (промивання шлунка, блювотні засоби, адсорбенти);
Застосування відповідних протиотрут і медикаментів, що підсилюють захисні властивості організму.
При наданні першої допомоги необхідно точно знати, що і в якій ситуації робити, від цього залежить життя і здоров'я потерпілого.

Перша допомога при попаданні агресивних речовин в очі.
При попаданні в очі небезпечних речовин треба промивати їх рідиною для проми­вання очей, а у разі якщо цього виявиться недостатньо, великою кількістю води протя­гом 15-ти хвилин. Віки ураженого ока під час промивання мають бути розсунуті. Очі промивати в лежачому положенні від носа до скронь. Не допускати повторного потрап­ляння рідини або води на незахищену шкіру і в очі. При різких болях закапати 1 - 2 краплі 1% розчину новокаїну. Не можна використовувати рідину для промивання очей, термін придатності якої минув.
При ураженні очей хімічними речовинами після ретельного промивання очей слід негайно звернутися до лікаря, навіть якщо виникло суб'єктивне відчуття, що опік не небезпечний.

Перша допомога при термічних опіках

Усунути причину, що викликає опік (тліючий одяг, взуття). До надання медичної допомоги необхідно обережно, не допускаючи травмування, оголити обпалену ділян­ку, обробити шкіру біля опіку розчином марганцівки або спиртом і закрити його сухою асептичною пов'язкою. З обпаленої ділянки не можна знімати прилиплі залишки об­горілого одягу і взагалі як-небудь очищати його, закрити поверхню опіку стерильними серветками. Не застосовувати мазі, пудри і пр. Не відкривати пухирі. Обробка опіків мазями або накладення компресів проводиться тільки кваліфікованими медичними працівниками.
Завдання першої допомоги при важких термічних опіках полягає в боротьбі з болем і в запобіганні травмування, подразнення і забруднення обпалених ділянок. Сильний біль - одна з головних причин погіршення загального стану потерпілого в перші години після опіку. Для зняття болю слід застосовувати будь-які доступні знеболюючі засоби.

Перша допомога при попаданні небезпечних речовин на шкіру

При попаданні будь-яких речовин на шкіру їх потрібно негайно видалити. Для цього необхідно самим ретельним чином змити речовину теплою водою з милом, негайно зняти забруднений одяг. Уникати дуже гарячої води і сильного тертя. Змивання речо­вини органічними розчинниками, в тому числі етиловим спиртом, за рідкісним винят­ком не рекомендується, оскільки спирт може сприяти всмоктуванню речовини через шкіру. Якщо речовина не змочується водою і погано змивається, слід з максимальною ретельністю видалити його за допомогою сухого рушника, ватного тампона і т. п., на­магаючись не втирати речовину в шкіру.

Перша допомога при хімічних опіках

Промити уражене місце великою кількістю чистої води (промивання необхідно здій­снювати протягом 10 - 20 хвилин).
Нейтралізувати небезпечну речовину: при попаданні на шкіру кислоти промити 2 - 3% розчином питної соди; при опіку лугом - 1% розчином оцтової або 0.25% розчином борної кислоти.
Практика показує, що потерпілі або ті, хто надає їм допомогу часто недооцінюють необхідність тривалого промивання шкіри при хімічних опіках. Вже після декількох хвилин виникає помилкове відчуття, що агресивна речовина змита повністю. Однак, як правило, речовина в тій чи іншій мірі проникає вглиб уражених тканин і для її видален­ня потрібен тривалий час.
Якщо агресивна речовина потрапила на шкіру через одяг, його слід перед зняттям розрізати, щоб не збільшити площу враження.
Синтетичний одяг може розчинятися в деяких агресивних речовинах, наприклад, у сірчаній кислоті. При змиванні водою полімер покриває шкіру липкою плівкою. У ць­ому випадку промивання не досягає мети. Необхідно спочатку як можна ретельніше стерти кислоту з шкіри сухою бавовняною тканиною і лише потім промивати водою.

Перша допомога при відмороженні зрідженим газом

Змити речовину, яка викликала відмороження, холодною водою, опікову поверхню за­крити стерильною серветкою. Місце відмороження повільно і поступово зігрівати за до­помогою утепленої пов'язки.

Перша допомога при ковтанні небезпечних речовин і отруєннях

Найбільш ефективний методом виведення отрути вважається промивання шлунку через зонд. Однак у випадку інцидентів, що виникають при перевезенні небезпечних вантажів, такий спосіб надання першої допомоги найчастіше є недоступним. Якщо не­гайне промивання шлунку провести не вдається, слід видалити зі шлунку речовину, яка викликала отруєння: дати постраждалому випити кілька склянок теплої води з де­кількома краплями нашатирного спирту і викликати блювоту, натиснувши ложкою або пальцями на корінь язика.
При отруєннях припікаючими отрутами (кислотами, лугами) потрібно закапати в ніс по 3 - 4 краплі рослинного масла, давати пити дрібними ковтками рослинне масло, до 100 мл за раз. У цих випадках, як і у випадках несвідомого стану, викликати блювоту не можна.
Для адсорбції токсичних речовин, що знаходяться в шлунку, рекомендується засто­сування активованого вугілля. Для цього необхідно потерпілому дати випити активоване вугілля з розрахунку 1 таблетка на 10 кг маси тіла.

Перша допомога при отруєннях через дихальні шляхи (вдихання газів, парів аеро­золів)

Необхідно, перш за все, потерпілого вивести (винести) із зони ураження на свіже повітря і негайно викликати медичних працівників. До прибуття лікаря постраждалого ні в якому разі не можна залишати без нагляду, навіть якщо його стан на перший погляд не викликає побоювань. Виражені симптоми гострої інтоксикації - дихальна і серцево- судинна недостатність, втрата свідомості і т.д. - можуть розвинутися раптово на фоні тимчасового поліпшення самопочуття (наприклад, при отруєнні оксидами азоту). Потерпілому слід забезпечити повний спокій, зручно вкласти, дати тепле пиття (чай, молоко), оберігати від охолодження.
У разі поразки газами або парами (хлор, оксиди азоту та ін.) глибоке дихання протипо­казане. Штучне дихання - тільки при необхідності і без здавлення грудної клітини. При ядухи - інгаляції кисню.

Перша медична допомога при шоці

Створити максимальний спокій, обробити рани. Зігріти потерпілого, укутавши і при­клавши до його ніг грілку. Дати попити гаряче питво. Стежити за тим, щоб він не робив спроб встати, бігти тощо. Дати анальгін або корвалол (30 краплі на 50 мл води).
Після надання першої медичної допомоги, водій зобов'язаний забезпечити огляд потерпілих лікарем, надавши лікарю всю необхідну інформацію про небезпечний вантаж.



Якщо у вас виникли додаткові питання, будь ласка, зателефонуйте нам за телефоном (0352) 43-10-95    моб. (067) 74-76-724
Copyright  © 2021  "Ternopil - Logistic"