Маркування транспортних засобів
Для підвищення уваги інших учасників дорожнього руху транспортні засоби, що перевозять небезпечні вантажі, маркуються табличками оранжевого кольору та великими знаками небезпеки.
Транспортні одиниці, що перевозять небезпечні вантажі, повинні мати дві розміщені у вертикальній площині таблички оранжевого кольору небезпечного вантажу. Одна із цих табличок повинна закріплюватися спереду, а друга - ззаду, а обидві - перпендикулярно повздожній осі транспортної одиниці.
Таблички оранжевого кольору небезпечного вантажу та великі знаки небезпеки, крім цього, надають важливу інформацію рятувальним службам у разі аварії.
Приклади маркування транспортних засобів:
При перевезенні в упаковках, автомобіль маркується чистими табличками попереду та позаду.
(крім небезпечних вантажів класів 1 та 7 )
При перевезенні в упаковках 1-го класу
При перевезенні в автоцистернах однієї небезпечної речовини (приклад: бензин моторний)
У випадках, коли на транспортній одиниці перевозиться тільки одна небезпечна речовина, наявність додаткових табличок оранжевого кольору не обов'язкова за умови, що на табличках, встановлених попереду та позаду, вказано ідентифікаційний номер небезпеки та номер ООН.
При перевезенні в багатосекційних автоцистернах, в яких перевозяться речовини з номерами ООН 1202, 1203, 1223 або авіаційне паливо (ООН 1268 чи 1863), у разі відсутності іншої небезпечної речовини можуть розміщуватись дві таблички оранжевого кольору небезпечного вантажу. При цьому на них має вказуватись ідентифікаційний номер небезпеки та номер ООН, передбачені для найбільш небезпечної речовини, тобто для речовини з найнижчою температурою спалаху.
При перевезенні в багатосекційних автоцистернах, в яких перевозяться речовини з різними класами небезпеки, повинні мати дві розміщені у вертикальній площині таблички оранжевого кольору небезпечного вантажу. Одна із цих табличок повинна закріплюватися спереду, а друга - ззаду, без вказаного ідентифікаційного номеру небезпеки та номеру ООН . При цьому на кожній секції з обох боків повинні розміщуватись таблички оранжевого кольору та вказуватись ідентифікаційний номер небезпеки та номер ООН. Великі знаки небезпеки розміщуються на кожній секції по обидва боки.
Маркування транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, упаковані в обмежених кількостях.
ДОПНВ в деяких випадках, передбачає вимоги до маркування контейнерів і транспортних засобів, в яких перевозяться небезпечні вантажі в обмежених кількостях.
До транспортних одиниць максимальною масою понад 12 т, в яких перевозяться небезпечні вантажі в обмежених кількостях, повинні прикріплюватися спереду і ззаду маркувальні знаки. Розміри маркувального знаку повинні становити 250 на 250 мм. Приклади маркування транспортних одиниць, в яких перевозяться небезпечні вантажі, упаковані в обмежених кількостях, відповідно до ДОПНВ, наведено на малюнку.
Маркування при перевезенні речовин при підвищеній температурі
Контейнери-цистерни, переносні цистерни, спеціальні транспортні засоби або спеціально обладнані транспортні засоби або контейнери, в яких перевозяться речовини з номерами ООН 3257 і 3258, щодо яких діє спеціальне положення 580, позначаються маркувальними знаками для перевезення речовин при підвищеній температурі, відповідного зразку, наведеному на мал. 5.28.
Маркувальний знак розміщується на бічних сторонах і ззаду транспортних засобів, а також на обох бічних сторонах, і на кожній торцевій стороні контейнерів, контейнерів- цистерн і переносних цистерн. Маркувальний знак повинен бути червоного кольору зі сторонами не менше 250 мм.
Маркування фумігованих транспортних засобів і контейнерів
Багато партій вантажів обробляються фуміганту, що створює небезпеку під час перевезення, зокрема для працівників, які, не знаючи про цю небезпеку, можуть піддатися її впливу при відкриванні транспортних одиниць. У ДОПНВ та Правилах фуміговані транспортні одиниці розглядаються як вантажі, на які поширюються спеціальні вимоги щодо документації та маркування попереджуючим знаком.
На кожному фумігованому контейнері або транспортному засобі розміщується попереджувальний знак, зображений на малюнку, в місці, де буде забезпечена його видимість. Попереджувальний про фумігації знак повинен мати прямокутну форму з основою не менше 400 мм і висотою не менше 300 мм. Написи виконуються чорними літерами висотою не менше 25 мм на білому фоні.
Написи на цьому знаку робляться мовою, визначеній вантажовідправником.
Знак, що попереджає про фумігацію, повинен зберігатися на транспортному засобі, контейнері до тих пір, поки не будуть виконані наступні умови:
- фумігований транспортний засіб або контейнер були провітрені з метою видалення шкідливих концентрацій фуміганту;
- фуміговані вантажі або матеріали були вивантажені.